Pokreni promjenu!
Pokreni promjenu!
Projekt Pokreni promjenu sufinanciran je sredstvima programa Europske unije Erasmus+. Projektne aktivnosti provode se u Republici Hrvatskoj, Portugalu i Sjevernoj Makedoniji i uključuju cjelovit pristup u radu sa školama kroz program stručnog usavršavanja učitelj /ica na temu osobnog rasta i razvoja, aktivnog građanstva i volontiranja, prilagodbu hrvatskih priručnika o interkulturalnom obrazovanju i dobrim praksama u školama te podršku uključenim školama u pokretanju projekata s učenicima koji promiču dijalog, poštivanje različitosti i osobni rast i razvoj mladih.
Projekt Pokreni promjenu! (engl. “Start the Change – creating a generation of change makers through intercultural education and volunteering”) – poticanje mladih na promjene putem interkulturalnog obrazovanja i volontiranja“) koordinira Forum za slobodu odgoja.
Iz Republike Hrvatske u projektu sudjeluju:
Škola za medicinske sestre Vrapče
Osnovna škola Ivana Meštrovića
Srednja škola Dugo Selo
Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar
Upravna škola Zagreb.
Vrijeme trajanja projekta: travanj 2020. do svibnja 2022. godine. Cilj projekta: prevencija nasilja kroz poticanje aktivnog sudjelovanja učenika/ca u životu škole i lokalne zajednice kroz teme osobnog i socijalnog razvoja, građanskih kompetencija i volontiranja.
Pokreni promjenu razvija i provodi učeničke inicijative i projekte u području promicanja inkluzije, raznolikosti te snažnijeg glasa učenika u školi i lokalnoj zajednici. Suradnja na projektu nastavak je projekta Mladi pokreći promjene tijekom kojeg učenici Škole za medicinske sestre Vrapče kroz projekt "U mojim cipelama" nastoje unaprijediti radno ozračje, razvijati kulturu dijaloga, a svojim aktivnim djelovanjem školu učiniti boljim i ugodnijim mjestom. S obzirom na pandemiju COVID-19 aktivnosti u realizaciji projekta prilagođene su epidemiološkoj situaciji u Republici Hrvatskoj.
Školski projektni tim čine nastavnice strukovnih premeta: Mirjana Kozina, Slavica Vučen i Aleksandra Vidoša i 20 učenika trećih i četvrtih razreda. Projektne aktivnosti odvijaju se u nekoliko faza:
Intervju s predstavnicima školskog tima sa stručnjacima Foruma za slobodu odgoja radi boljeg uvida u realnu situaciju i učenika i učitelja u kontekstu različitosti, inkluzije i jednakih mogućnosti i glasa učenika
Fokus grupe (dvije grupe učenika, od kojih je jedna s učenicima trećih i jedna s učenicima četvrtih razreda). Fokus grupe realizirao je vanjski istraživač, Marko Kovačić s ciljem uvida u mišljenje učenika o jednakim mogućnostima, aktivnom sudjelovanju učenika u školskim procesima i ostalim temama vezanim za projekt.
Petodnevna edukacija za članove projektnih timova svih pet škola iz Republike Hrvatske
Rad s učenicima: planiranje i realizacija aktivnosti koje podržavaju glas učenika i aktivno sudjelovanje učenika u životu škole i lokalne zajednice kroz teme osobnog i socijalnog razvoja, građanskih kompetencija i volontiranja. Razvijanje dugoročnog projekta U mojim cipelama. Kratkoročna aktivnost Biram promjenu.
Promocija projektnih aktivnosti
Mirjana Kozina, mag.med.techn., savjetnica
Konferencija “Start the change!“
Svoj doprinos finalnoj konferenciji projekta "Start the Change" održanoj 28.11. 2022. u Zagrebu (Hotel Dubrovnik, Gajeva 1), dali su učenici trećih i petih razreda te nastavnice Aleksandra Vidoša, mag.med.techn., savjetnica i Mirjana Kozina, mag.med.techn., savjetnica. Učenici su aktivno sudjelovali u radnom dijelu osnaživanja učenika za participaciju u odgojno-obrazovnom sustavu. Posebnu pohvalu zaslužuju Drita, Marlena, Rea i Antonio dojmljivim predstavljanjem radova učenika sudionicima u završnom dijelu ove međunarodne konferencije.
Mirjana Kozina, mag.med.techn., savjetnica
Aktivnosti učenika u projektu Pokreni promjenu
Diskusija na Zoom-u s ciljem razvijanja kulture dijaloga i aktivnijeg sudjelovanja učenika u radu škole, uz uvažavanje potreba učenika izrečenih ubacivanjem prijedloga u naš sandučić, realizirane su dvije tematske rasprave u projektu Pokreni promjenu/U mojim cipelama preko Zoom-a. Raspravu su vodili učenici u projektu Pokreni promjenu / U mojim cipelama s ravnateljicom Višnjom Vičić-Hudorović i pedagoginjom Zlaticom Šimunović uz sudjelovanje ostalih učenika i nastavnika u projektu.
Prijedlozi za prvu raspravu:
Organizacija fakultativne nastave iz hrvatskoga jezika za učenike četvrtih razreda
Postavljanje vješalica u sanitarne prostore za odlaganje osobnih stvari učenika
Raspravu su vodile učenice Drita Havolli i Lara Regović. Nakon rasprave uvaženi su svi prijedlozi učenika uz upute što učenici trebaju poduzeti za realizaciju organizacije fakultativne nastave.
Prijedlozi za drugu raspravu:
Status učenika putnika
Status učenika sportaša
Raspravu su vodile Patricija Penezić, Anamarija Žitković i Josipa Lukić. O prijedlozima se raspravljalo opširno uz izvrsnu argumentaciju stajališta za i protiv. Prijedlog nije prihvaćen uz objašnjenje razloga radi kojih ti prijedlozi sada nisu provedivi u našoj školi uz mogućnost ponovne rasprave u dogledno vrijeme.
2. Radionice Biram promjenu! Učenici u projektu Pokreni promjenu / U mojim cipelama tijekom lipnja realizirali su radionice u trećim i četvrtim razredima na temu Biram promjenu / Budi promjena! Učenici su izdvojili promjene koje smo doživjeli u prethodnom periodu i na koje nismo mogli utjecati te su istaknuli pozitivne promjene na koje su oni utjecali i koje su sami izabrali. Cilj nam je bio osvijestiti važnost osobnog izbora u svakoj situaciji, preslagivanja prioriteta u osobnom I profesionalnom životu te očuvanje mentalnog zdravlja.
Mirjana Kozina, mag.med.techn., savjetnica
Izvješće o edukaciji nastavnica u projektu “POKRENI PROMJENU: ovo je i moja promjena“
Početkom studenog 2020. održan je dvodnevni modul edukacijskog programa “POKRENI PROMJENU: ovo je i moja promjena“ za 15 sudionika/ca iz pet škola iz Zagreba, Dugog Sela i Bjelovara uključenih u međunarodni trogodišnji projekt „Pokreni promjenu“. U edukaciji su sudjelovale nastavnice škole: Mirjana Kozina, Slavica Vučen i Aleksandra Vidoša. Pet škola u trogodišnjem međunarodnom projektu „Pokreni promjenu!”
kojemu je Forum za slobodu odgoja nositelj, planira projekte koji podržavaju glas učenika te aktivno sudjelovanje u „životu“ škole. Nakon ovoga su održane tri jednodnevne radionice 3. ožujka, 15. i 22. travnja. Teme su obuhvaćale; učenje o motivaciji i ključnim dijelovima planiranja i provedbe školskog projekta, s posebnim naglaskom na preporuke iz prakse kako prevladavati izazove koje školama donosi korona kriza.
Zatim smo se bavili temom rodne ravnopravnosti u školama – Sanja Cesar iz udruge CESI održala je radionicu. Završili smo edukaciju predavanjem o motivaciji prof. dr. sc. Nataše Jokić-Begić. Sve su aktivnosti održane u skladu s epidemiološkim preporukama, a dio sudionika je, prema potrebi sudjelovao i putem ZOOM-a.
Aleksandra Vidoša, dipl. med. techn., strukovna nastavnica, savjetnica